Archive for the ‘Shendeti’ Category

Këshillat që ju duhen nëse keni flokë të hollë

On Monday, April 27th, 2015
Këshillat që ju duhen nëse keni flokë të hollë Flokët e hollë dhe të rrallë janë një problem që kanë shumë vajza. Maskat e ndryshme duket se nuk kanë dhënë efektin e duhur. Janë të shumta këshillat të cilat na vijnë në ndihmë për të bërë një stilim siç duhet për flokët e rrallë dhe ...

Maskë me hudhër kundër ramjes së flokëve

On Monday, March 23rd, 2015
Një nga më të popullarizuarat për humbjen e flokëve është e hudhra.Përveç faktit se hudhra i ruan flokët tuaj,hudhra ka një numër përfitimesh shëndetësore -ul kolesterolin  dhe presionin e gjakut  dhe largon  dhimbjen nga artriti. Pavarësisht nga era jo aq e këndshme,hudhra përfshin një numër të ushqyesve dhe elemente që janë të sigurt për të parandaluar humbjen. ...

Maskë me te bardhë veze për floke te shëndetëshme

On Thursday, March 12th, 2015
Të Bardhët  e vezes janë shumë të pasura me proteina. Këto mund të përdoren për të dhënë një nxitje ushqyese  rrënjëve të flokut. Këto ditë ndotja e pluhurit gjithashtu ka efektet e saj negative mbi rritjen natyrale të flokëve dhe gjithashtu në shëndetin e një personi. Ka lloje të ndryshme të problemit që mund të jetë ...

Çokollata e zezë fsheh shumë përparësi shëndetësore

On Monday, March 2nd, 2015
Çokollata e zezë fsheh shumë përparësi shëndetësore. Hulumtimet kanë dëshmuar që çokollata mund të reduktojë rrezikun nga shumë sëmundje të ndryshme, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, sulmin në zemër dhe tru. Çokollata rregullon nivelin e kolesterolit, ndërsa një hulumtim ka treguar që është efikase edhe në rregullimin e shtypjes së gjakut. Shkencëtarët kanë dëshmuar që ...

MISTERI I “LULES SË BARDHË

On Wednesday, February 11th, 2015
misteri A:hover {color: #FF0000; font-style: oblique; font-weight: bold} Shkruan: Raif KASI         MISTERI I “LULES SË BARDHË”          Puhia lehtas përhidhej nëpërmjet dritares gjysmë të hapur të dhomës së fjetjes. Fresku që vinte përmes saj, në këtë natë të nxehtë korriku, ledhatonte dashnorët e rinj në lojën e tyre harresëdhënëse. Floku i bardhë e ...

Magjia e erëzave në shëndetin tonë

On Sunday, January 25th, 2015
Për shekuj me radhë erëzat janë përdorur si ilaçe natyrore, për shërimin e shpirtit, por shumica e tyre njihen për shije të bollshme dhe aroma të veçanta. Ndoshta ajo çka ju nuk dini është se ka disa erëza që janë të mira për lëkurën tuaj dhe janë plot me antioksidantë të fuqishëm që në fakt ...

Gruaja boshnjake tregon receten qe e ndihmoi te sherohet nga kanceri

On Wednesday, December 17th, 2014
Një grua e cila pretendon se kishte vuajtur nga kanceri, e ka publikuar në një portal, recetën e një ilaçi popullor, për të cilin thotë se i ka ndihmuar të shërohet nga kanceri. Gruaja boshnjake ka treguar recetën që e ndihmoi të shërohet nga kanceri. Receta përbëhet nga xhenxhefil dhe mjaltë, e cila ka arritur ...

Si të heqim lythat në kushte shtëpie

On Friday, December 5th, 2014
Lythat janë rritje të lëkurës të shkaktuara nga një infeksion virale specifikisht nga virus i(virusi human papilloma).Ato janë një lezion i lëkurës, të cilat paraqesin një formë të ndryshueshme, zakonisht kanë formë të rrumbullakët. Por lythat mund të ndikojnë dhe në paraqitjen tone të jashtme duke shkaktuar ndrojtje (për shkak se na prishin imazhin) por ...

6 hapa për bark, vithe të forta dhe duar të bukura

On Tuesday, December 2nd, 2014
Dy ushtrime u kushtohen barkut, tri vitheve, ndërkaq një ushtrim gjithmonë tricepsit. Për motivim, nxirrni veshjen tuaj të preferuar vjeshtore nga gardëroba, në të cilën dëshironi të dukeni sa më bukur, lëshoni muzikën tuaj të preferuar dhe filloni aksionin “sërish perfekt”. Çdo ditë ndani nga 20 minuta për 6 ushtrime të rëndomta me të cilat ...

Ja sëmundjet që kurohen nga hithrat

On Thursday, November 13th, 2014
Hithrat janë të shkëlqyera për të trajtuar një sërë sëmundjesh të ndryshme. Ato janë mjaft të shëndetshme edhe për trajtimin e flokut, ndaj konsumimi i tyre është i domosdoshëm. Hithra është një nga bimet më të njohura në fushën mjekësore. Në përbërie të saj gjenden disa komponentë si klorofilë, lëndë vazoaktive, serotonin, histamin, acetilkolin, LTB4, ...