Archive for the ‘Fitnes’ Category

Ndikimi i ushqimit në luftimin e stresit

On Friday, December 21st, 2018
Për shumicën e njerëzve, stresi është bërë pjesë e përditshmërisë. Për ta luftuar atë nevojitet mund, mirëpo së pari duhet të dini çka ndikon dhe si ndikon në shfaqjen e stresit, e pastaj edhe luftimin e tij. Ndër këshillat më të rëndësishme në luftimin e stresit është ushqimi i shëndetshëm dhe konsumimi i ujit. Ajo ...

Pjepri mbron zemrën dhe sytë

On Monday, July 23rd, 2018
Pjepri është fruti ideal për të ”luftuar” ditët e ngrohta. Falë sasisë së madhe të ujit, vitaminave dhe mineraleve, ndihmon organizmin tonë të fitojë energji, të sigurojë hidratimin e nevojshëm, po kështu të mbrojë shëndetin e zemrës, veshkave, syve, si dhe kundër plakjes. Pjepri është një ndër frutat më të mira për t’u konsumuar në ...

Ja cili është fruti i shëndetit

On Friday, June 2nd, 2017
Avokado konsiderohet si frut i shëndetit, për shkak të përfitimeve të shumta që kemi nga konsumimi i tij. Avokado ngadalëson plakjen, ul kolesterolin dhe i shërben zemrës së shëndetshme. Parandalon alzaimerin, ndihmon shërimin e depresioneve, ka fuqi anti-grip dhe është i shkëlqyer për flokët e thatë. Avokadot janë plot me magnez dhe kalium, të dy ...

Ky është gabimi më i madh që bëni me flokët në dimër

On Wednesday, January 25th, 2017
Dimri është ajo kohë magjike e vitit kur bora mbulon gjithçka dhe e bën të duket e bukur. Por është edhe koha kur ajri i ftohtë dhe i thatë shkakton një gjendje të keqe në flokë: pa shkëlqim, pa formë dhe me lagështirë. Por nuk është për t’u shqetësuar, sepse gjithçka e ka një zgjedhje. ...

6 hapa për bark, vithe të forta dhe duar të bukura

On Tuesday, December 2nd, 2014
Dy ushtrime u kushtohen barkut, tri vitheve, ndërkaq një ushtrim gjithmonë tricepsit. Për motivim, nxirrni veshjen tuaj të preferuar vjeshtore nga gardëroba, në të cilën dëshironi të dukeni sa më bukur, lëshoni muzikën tuaj të preferuar dhe filloni aksionin “sërish perfekt”. Çdo ditë ndani nga 20 minuta për 6 ushtrime të rëndomta me të cilat ...

Ja pse nuk duhet ta mbani laptopin në prehër

On Wednesday, August 6th, 2014
Specialistët pohojnë se laptopi është mirë të përdoret mbi tavolinë ose më e keqja të vendoset mbi një jastëk të mbështetur mbi gjunjë. Në asnjë mënyrë nuk duhet të harrojmë se të gjitha pajisjet elektrike përhapin dallgë elektromagnetike. Rrezatimi elektromagnetik tek laptopët ndodh më shumë në pjesën e poshtme, për këtë arsye organet gjenitale mund ...

Pasojat nga mungesa e hekurit në organizmëm

On Friday, July 11th, 2014
Hekuri ka shumë funksione në trupin e njeriut, të cilat janë rrënjësore për jetesën. Mungesa e tij mund të çojë në anemi, pagjumësi, mungesë oreksi, zbehje, etj, gjithashtu çon edhe ne rritje të ngadaltë e të vështirë të fëmijëve. Lista është e gjatë, ku mungesa e tij mund të shkaktojë shurdhim, sëmundje kockash, funksionim të ...

Tridhjetë minuta ushtrime në ditë, mban mjekun më larg

On Wednesday, January 2nd, 2013
Aktiviteti i rregullt fizik ndikon pozitivisht jo vetëm në trupin tuaj por edhe në mendjen tuaj. Kjo është e drejtë. Ushtrimi njëkohësisht përmirëson trupin tuaj fizik, emocional dhe shëndetin tuaj psikologjik. Në fakt, ju e dini se mjekët këshillojnë gjithmon në ushtrime të përditëshme për të pasur një zemër të shëndoshë .Shoqata American Heart (AHA) liston ...


Dobitë e Fitnesit

On Thursday, November 8th, 2012
Fitnesi është një komponent thelbësor i shëndetshem dhe natyror. Trupi i  është projektuar për të lëvizur, vrapuar dhe kërcyer – mos rrini ulur në karrige . – çdo ditë fitnesi te ndihmon jo vetëm per zemer dhe muskuj por ndihmon edhe në eliminimin e toksinave te organizmit tuaj. Ju mund te thoni se jeni shumë të zënë për të ushtruar? Lexo per të gjetur se ...