Brumë: recetë për të bërë bukë dhe pica në shtëpi.

On Saturday, January 19th, 2013

Brumë bukë: një nga recetat më të vjetra në botë! Ka shumë variacione të panumërta të recetave për të gatuar bukë të mirë.
Për brumim

  • 500 gram miell 00
  •   250 ml ujë të vakët
  •   1 lugë çaji kripë
  •    2 lugë vaj ulliri
  •  Sheqer,
  • 1 lugë qaji pluhur për pjekje

Përgaditja 1 lugë çaji pluhur për pjekje i hedhim në një tas me sheqer dhe gjysmë ujë.   Në një tas të vogël, përziejmë kripën mirë.

Përgatitja e burimit klasik .-Hedhim miellin ne nje tavoline ,në qendër të miellit ose në mes hedhim përbërjen e përgaditur me ujëkripë,pluhurin për pjekje,sheqerin,vajin që i kemi përzier më parë dhe fillojmë të i përziejmë.

Gatuajmë derisa brumi të jetë elastik dhe të largohet lehtë nga dora,vendosim brumin në një enë të mbuluar derisa brumi të dyfishohet(të jet ardhur,fryrë).pastaj kur brumi të ket ardhur ose fryrë bëjeni në formë të dëshiruar dhe pjekim ne furrën e ngrohur paraprakisht në 220 gradë për rreth 30-40 minuta.Gjithashtu brumin mund ta përdorni për pica ,bukë dhe forma të ndryshme.

 

 

Tags:
Posted in Kuzhina
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>