Author Archive

6 Lloje të maskave në kushte shtëpie për flokë të dëmtuara

On Friday, June 19th, 2020
Maskë e thjeshtë me mjaltë, kanellë dhe vaj ulliri;Kombinoni 1 lugë kanellë dhe 1 lugë gjelle mjaltë dhe 1 filxhan vaj ulliri.Përziejini përbërësit derisa të formohet një paste. aplikoni pastën në kokën tuaj me një furçë.Lëreni në maskë për 10-15 minuta.Lani flokët me një shampo të butë Maska e tretësirës së kanellës, mjaltit dhe piperit ...

Sekreti për të dalluar një vaj ulliri origjinal dhe cilësor

On Tuesday, June 16th, 2020
Vaji i ullirit është padiskutim mbreti i tryezës dhe një prej ushqimeve më të rëndësishme të dietës mesdhetare, por sa të sigurtë jeni se vaji që përdorni çdo ditë është i pastër dhe pa hile? Në fakt ekziston një truk i thjeshtë i cili ju ndihmon të kuptoni nëse po konsumoni vaj ulliri të shëndetshëm apo një përzierje vajrash luledielli dhe kikiriku. ...

Kek me luleshtrydhe

On Sunday, April 12th, 2020
Përbërësit; 2 gota miell 3/4 filxhan sheqer 1 1/2 lugë çaji pluhur pjekje 1 lugë çaji kripë 1/2 lugë çaji sode buke 1 filxhan luleshtrydhe (copëtuar trashë) 1 vezë (e rrahur) 1/2 filxhan lëng portokalli 1/2 filxhan qumësht 2 lugë gjalpë (të shkrirë) Për zierjen e krem djathit 4 lug krem djathë (të zbutur) 1/2 ...

Si duhet të ushqehemi për tu mbrojtur nga virusi korona (Covid-19)?

On Friday, April 3rd, 2020
Sars-cov-2, i njohur me emra si virusi korono, coronavirus, Covid-19, është një sëmundje që prek sistemin e frymëmarrjes,dhe sistemi imunitar është jashtëzakonisht i rëndësishëm për të parandaluar sëmundjen. Ndërsa virusi i koronës dhe efektet e tij fillojnë të rriten dita ditës, dieta dhe përmbajtja e njerëzve bëhen më të rëndësishme në këtë kontekst. Detyra kryesore e ...

Si të dobësohemi me farën e zezë | 6-8 kg për një 1 Muaj!

On Friday, April 3rd, 2020
Dobësimi me farën e zezë është një nga metodat që provojnë shumë njerëz. Fara e zezë është një ilaç efektiv për ata që duan të humbin peshë, si dhe është i dobishëm për shëndetin. Në vend që të rrezikoni shëndetin tuaj duke provuar shumë metoda për të humbur peshë, përpjekja për të humbur peshë me produkte të ...

Embelsire me biskota

On Friday, March 27th, 2020
Biskota 12 të bardhat e vezëve 12 lugë sheqer 6 të verdhën e vezëve 4 lugë arra të grira imët 6 lugë miell Perberesit i perziejme dhe ehedhim ne tepsi per pjekje , piqeni biskotën në 180c për rreth 25 minuta. Pritini biskotën e pjekur në gjysmë, dhe pastaj preni horizontalisht të dy kore, për ...

Jeni nervoz? Ndiqni këto këshilla

On Thursday, January 30th, 2020
Momentet kur ju ndjeheni nervoz preferohet që fillimisht të ruani qetësinë dhe të merrni frymë thellë. Ka shumë faktorë të cilat mund të shpien deri te kjo gjendje, mirëpo preferohet që të ndiqni disa këshilla si më poshtë: Në mënyrë që të largoheni nga një situatë stresuese, zgjidhni një vend i cili ju bën të ...

Copëza te mbushura-Receta

On Saturday, October 19th, 2019
Buke te mbushura; Përberësit; Gjalpë – 100 gr., Jogurt – 1 filxhan (200 ml.) Veze – 1 copë, Miell – 2,5-3 gota, Pluhur pjekje për brumë – 1 lugë, Kripë – një maje lugeMbushja: Djathë feta – 250 gr., Majdanoz – 50 gr. 1 verdhë veze – për lyerje Mbushja Djathë feta – 250 gr., ...

Speca te kuq turshi-Receta

On Saturday, October 19th, 2019
Përberësit 2 kg speca te kuqe uthull 1/3 piper kokerr 1 kokë hudhër majdanoz dhe selino Lani specat,hiqni farat dhe pjekini . Vendosni specat në një tigan dhe lërini të qëndrojnë për një orë qe te kullohen nga uji. grijme thelpinjte e hudhrës, majdanozin dhe selinon dhe 25-30 gr kripë i hedhim në një tigan ...

Kurora elegante per nuse 2019

On Wednesday, July 24th, 2019
Edhe ne kete vit jane ne mode kurorat elegante,nje frizure pa kurore nuk duket fare bukur ,provojeni qe per martesen tuaj te veni nje kurore si keto ne frizuren qe deshironi ta keni,hidhni nje sy keti koleksioni dhe do te befasoheni se sa elegante dhe te bukura jane.     ...