10 Përbërësit më të mirë për dobësim me pije Verore

On Tuesday, June 24th, 2014

Best Slimming Ingredients for Your Summer Drinks

Nëse jeni duke u përpjekur të largoni disa kile për verë, dhe dëshironi të dini disa përbërës kryesorë për dobësim që mund të shtoni në pijen tuaj të verës.Duke pirë  pije të ftohtë dhe të ëmbël në ditë të nxehta të verës është një mënyrë e lehtë për të humbur peshë.Ne e dimë se shumica e pijeve të ngrohta gjatë dimrit kanë  kalori të tepërta, megjithatë, pijet të ftohta gjatë verës nuk kanë kalori.Koktejet, dhe lëngjet janë të mbushura zakonisht me sheqer dhe ato mund të shkaktojnë shtimin në peshë.Këtë verë zëvendësojeni të gjitha ato përbërësit me sheqer për dobësim  me pije të freskëta pa sheqer,dhe ju do të humbni peshën qëju dëshironi.

1. Qumësht me bajame

Unsweetened almond milk

Nëse ju dëshironi të humbni peshë, filloni duke përdorur qumësht me bajame pa sheqer në vend të qumështit të përditshëem. Qumështi pa sheqer me bajame përmban 30 kalori në filxhan dhe ajo nuk përmban soje, sheqer, laktozë, karbohidrate, gluten.  Shtoni qumështin pa sheqer me bajame në pijen tuaj gjatë verës.

2. Stevia

Stevia

Pa marrë parasysh se a jeni duke pirë çaj, kafe, limonadë, ose kokteje,shtoni në pijen tuaj stevia, stevia është një përbërës i mirë për dobësim.Stevia është një barishte dhe është 200 deri në 300 herë më e ëmbël se sheqeri.Kur të blesh stevia, sigurohuni që ju të zgjidhni stevia të lëngshme ose pluhur 100% stevia të  pastër të bardhë.

3. Uthulla e Molles

Apple cider vinegar

Një gotë uji me akull është një nga pijet më të mira të verës,të cilat ju mund të i bëni më të shijshme.Provoni duke shtuar disa stevia, xhenxhefil, limon, dhe një lugë qaji me uthull molle.Kjo pije e shijshme vere patjetër do t’ju ndihmojë të rregulloni peshën në  trupin tuaj për verë.Gjë e rëndësishme është se uthulla e molles ndihmon në zvogëlimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe parandalon ruajtjen e yndyrës në trupin tuaj.

4. Limoni

Lemon

Një limon përmban më pak se 1 gram sheqer, i cili është një përbërës i përsosur për dobësim.Ju mund të përdorni disa feta limoni në ujë.Për më tepër,ju mund të shtoni limon në lëngjet e tua të preferuara të verës,në çaj të gjelbër apo çaj të zi. Nëse ju nuk mund ta imagjinoni verën pa limonadë, bëjeni pa sheqer limonadën me limon dhe stevia.

5.  Jogurt i thjeshtë pa yndyrë

Nonfat plain kefir

Kjo tingëllon pa shije, por jogurti i thjeshtë është në të vërtetë i mrekullueshëm me përbërës të lartë proteine ​​për verë.Jogurti i thjeshtë ka disa kalori,dhe konsiderohet duke përdorur jo më shumë se 1 filxhan për recetë.Nëse ju nuk e pëlqeni shijen e jogurtit të thjeshtë,ëmbëlsojeni atë me manaferrat tuaja të preferuara ose stevia. Jogurti i thjeshtë përmban më shumë probiotik për dobësim.Plus, ajo ka një shije pak më të thekshëm që është shumë e shijshme!

6. Pluhur i pastër me proteina

Clean protein powder

Shto qumësht pluhur të pastër me proteina në gojë ose qumësht pluhur të paketurara të kafesë, por sigurohuni që është natyralë jo artificiale,me sheqerna dhe aditivë. Rekomandohet që në pijen tuaj të ketë më shumë pluhur të pastër te proteinave pas stërvitjes tuaj në mënyrë që të forcojmë muskujt më shumë në trupin tuaj dhe të largojmë peshën sa më shpejt.

7. Limoni i gjelbërt

Lime

Limoni është një tjetër përbërës fantastik për të larguar peshën, ju mund të shtoni në çdo pije të verës.Limoni, është praktikisht pa sheqer-dhe pa kalori.Është e pasur me vitaminë C që ndihmon dhe rrit sistemin imunitar.Limoni është gjithashtu i mirë për pastrimin dhe detoksifikimin e trupit dhe kjo është tepër e dobishme për të larguar peshën në trupin tuaj.

8. Shalqiri

 

Watermelon

Shalqiri është natyrisht me pak kalori (1 filxhan i ka vetëm 45 kalori),kështu që është një përbërës i mrekullueshëm për të pirë gjatë verës.Ju mund të përdorni shalqi në dietën tuaj me lëngje, dhe ju mund të shtoni atë në ujë me akull për të bërë një pije freskuese verore.Shalqiri nuk është vetëm i mirë për peshën tuaj, por edhe për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Kjo ndihmon për të reduktuar rrezikun e kancerit, goditjet dhe sëmundjet e zemrës.

9. Kivi

Kiwi

Edhe pse kivi nuk e djeg drejtpërdrejt yndyrën,ky është një përbërës i përsosur për të shtuar në pije tuaj të verës për të humbur peshë.Kivi është i ulët në kalori dhe i lartë në fibra,antioksidantë dhe vitamina C.Ju mund të shtoni kivi dietën tuaj,në lëngje dhe ujë. Ju mund të përdorni atë në sallatë frutash ose të hanë të freskët.Kivi ndihmon për të reduktuar nivelin e hormoneve të stresit,redukton nivelin e lartë të kolesterolit ne gjak, dhe  është kundër rrudhave.

10. Grejpfrut

Grapefruit

Të pasura me vitamina, antioksidantë, fibër dhe likopen, grejpfrut ndihmon në humbjen e peshes.Grejpfrut është e lartë në fibra të tretshme në ujë, ajo ndihmon të ndiheni të ngopur dhe shmang ngrënien e tepërt.Shto disa feta grejfrutit në ujë  ose pini lëng të  grejpfrutit. Lëngu i shtrydhur i freskët i grejpfrutit është një pije freskuese e shëndetshme dhe verore,dhe është e shijshme gjithashtu.

Një nga gjërat më të mira për këto përbërës të mahnitshme për dobësimin e trupit  është se ato gjenden shumë lehtë në tregun tonë. Plus, shumica e tyre janë tepër të shijshme.Nëse keni të shtoni ndonjë  përbërës për dobësim për pijen tuaj të verës? mos harroni të ndani idetë tuaja me ne në seksionin e komenteve.

Tags:
Posted in Shendeti
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>